Cumartesi, Kasım 27, 2021 6°C, Prizren

Sırbistan, Bağımsız Kosova Gerçeğinin Değişmeyeceğini Anlamalı

banner
DHA
1dk okuma

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’da durumun görüşüldüğü BM Güvenlik Konseyinin oturumunda  bağımsız Kosova gerçeğini kabul etmesi ve artık geriye dönüşün olmadığını anlaması için Sırbistan’a çağrı yaptı.

Kosova’daki durumla ilgili BM Gvenlik Konseyinin periyodik oturumunda bugün konuşan Cumhurbaşkanı Osmani,  Kosova’nın uluslararası örgütlere kabul edilmesine çağrı yaptı.

Osmani, ayn zamanda UNMİK görevinin Kosova için Uluslararası Adalet Divanı açıklamasıyla ters düştüğünü  de belirterek, UNMİK’e ayrlan bütçenin  daha iyi bir şekilde kullanılmasını istedi.

Osmani, “Kosova Cumhuriyeti bugün hür, egemen, bağımsız ve müreffeh bir ülkedir. Bu da UNMİK’in  görev süresini aştığı için yeterli bir delil olması yanısıra aynı zamanda Uluslararası Adalet Divanınn açıklamasıyla ters düşmektedir. UNMİK’e  yaptıı iş için teşekkür ediyor ve  bütçenin daha önemli işler için kullanılmasını teşvik ediyoruz” dedi.

Diyaloga da değinen Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova’nın karşılıklı tanınmayla sonuçlanacak diyalog için her zaman hazır olduğunu ifade etti.
 
“Kosova her zaman barışçıl bir komşu olmuştur, kurumlarını diğer ülkelerin kurumlarına müdahale etmek için kullanmayan bir  ülkedir ve bizler istikrarsızlığı  yaratmadık. Ne yazık ki, Sırbistan için bunu söyleyemeyiz” şeklinde konuşan Osmani, Sırbistan’ın  hiçbir zaman değişmeyecek bağımsız Kosova gerçeğini anlaması gerektiğini ileri sürdü.

Kuzeydeki son polis eylemlerine de değinen Osmani, UNMİK Şefini yalanlayarak, bundan NATO, KFOR ve diğer Quint büyükelçiliklerinin  haberdar olduklarını belirtti.

Osmani, organize suçla mücadeleyi etnik kimliği olmayan bir savaş olarak nitelendirdi.

En yeniler